Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Blog
Programlama dili öğrenirken nelere dikkat etmeliyim?

Programlama dili öğrenirken nelere dikkat etmeliyim?

Programlama (Kodlama) öğrenmeye başlamadan önce bazı püf noktalarını öğrenmeniz, kodlamayı daha rahat öğrenmenizi sağlayacaktır. Programlamaya yeni başlamış yada yeni bir yazılım dili öğrenmeye karar verdiyseniz sizleri bazı zorlukların beklediğini kesinlikle unutmayın. Bu zorluklar bir çok kişinin eğitimini yarıda bırakmasına hatta hiç başlamamasına da neden olabilir. Ancak sizlerle paylaşacağım bir kaç yol sayesinde yeni yazılım dili öğrenmek için kendinizde daha fazla güç bulacaksınız.

Hedefinizi Belirleyin

Programlama dünyasına giriş yaptınız ve hangi programlama dilini öğrenmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu işte bir terslik var demektir. Çünkü daha hedefinizi belirlememişsiniz demektir. Yazılım dünyası kendi içinde dallara ayrılır. Bunlara örnek olarak masaüstü programlama, web tasarım, mobil uygulama, oyun yapımı bu şekilde uzar gider. Bu örnekler genellikle kendi içlerinde farklı programlama ve işaretleme dillerini kullanmaktadır. Web tasarım dünyası (Html, Css, Javascript, php, asp ...), Mobil uygulama geliştirme (Java, Kotlin, Swift, Objective C ...) gibi, hedefinizi belirledikten sonra bu alanda yürümeniz daha rahat olacaktır.

Algoritma Öğrenin

Algoritma, bir işlemin başından, sonuna kadar sırası ile yapılmasına denir. Programlama dilleri ile yapacağınız bir proje her ne olursa olsun algoritmalardan oluşur. Bunu örneklendirecek olursak, bir kullanıcı girişi düşünün, ziyaretçiniz tüm form bilgilerini doldurdu ve giriş butonuna bastı, buradan sonra yazılmış olan algoritma devreye girer ve işlem başlar. Ziyaretçiden gelen kullanıcı adı veritabanın da var mı ? Var ise girilen şifre ile kullanıcı şifresi eşleşiyor mu [Burasıda Kendi içerisinde farklı döngülere girer (Kullanıcı şifresi eşleşiyor ise şunu yap | Kullanıcı şifresi eşleşmiyor ise şunu)] ? Yok ise ziyaretçiye böyle bir kullanıcı olmadığını döndür. Sağlıklı çalışan, size daha az sorun yaratacak bir program yazmak istiyorsanız algoritma öğrenmek ve bu konuda projenizi iyi tasarlamak sizler için çok daha güzel olacaktır.

Kaynaklarınızı İyi Seçin

Programlama öğrenmek için piyasada bir çok kaynak bulunuyor. Bu nedenle kaynak seçiminizi doğru yapmalısınız. Eğitimini alacağınız kaynak sıfırdan başlıyor olmalı, konuları geçiştiriyor olmamalı, koddan çok, kullanılan kodun mantığını öğretiyor olmalı.

Pratik Yapın, Örnek İnceleyin

Programlama dili öğrenme sürecinde ve sonrasında bol miktarda algoritma ve proje çapında pratik yapmalısınız. Pratik yapmak, hem aklınızda kalmasına, hem de farklı kullanım ve bakış açıları keşfetmenize yardımcı olacaktır. Pratik yaparken açık kaynak (open source) kodlu proje örneklerini incelemeniz ve kendiniz yazmanız eğitim sürecinize büyük katkı sağlayacaktır.

Yorum Yap

Not: Yorum alanı HTML kod desteklememektedir...
Gönder
Yorum gönderildi. Onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
© 2020 - Arda KARAÇAYIR | Freelance Web Developer