Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
PHP
PHP nedir ? Ne işe yarar ? Yeni başlayan rehberi

PHP nedir ? Ne işe yarar ? Yeni başlayan rehberi

PHP: Açılımı (Hypertext Preprocessor) - (Köprü Metni Önişlemcisi) şeklinde ilk olarak 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından web form ve veritabanı ile iletişim kurabilecek ve daha hızlı çalışacak bir programlama dili istemesi ile başlamıştır. PHP'ye ilk çıkış sürecinde PHP/FI (Personal Home Page/Form Interpreter) adı verilmiştir. Rasmus ve takımı, 1997 yılına kadar PHP/FI 2 sürümünü geliştirmişdir.

PHP/FI de yaşanan sorunlar ve tutarsızlıklar üzerine, 1998 Yılında Zeev Suraski ve Andi Gutmans ile PHP baştan yazılmış ve PHP (Hypertext Preprocessor) adı verilmiştir. 1998 Haziran ayında PHP 3 versiyonu resmi olarak duyurulmuş ve test yayınlarına başlamıştır. O zamandan bugüne PHP topluluğu tarafından geliştirilmeye devam etmektedir.

PHP Nedir ? PHP ne işe yarar ?

PHP Geçmişi hakkında az biraz bilgi sahibi olduğumuza göre gelelim PHP nedir, ne işe yarar sorusuna. PHP sunucu tarafından yorumlanarak kullanıcıya aktarılan, HTML etiketleme dili içine gömülebilen bir programlama dilidir.

PHP kodlarımızı çalıştırmak için dosya uzantısını .php şeklinde kaydederiz. PHP dosyaları, HTML uzantılı dosyalar gibi browser tarafından yorumlanmadığı için direk browser üzerinden açtığımızda çalışmayacaktır. Bu dosyaları çalıştırmak için sunucu yada aracı derleyiciye ihtiyaç duyulmaktadır. Localhost yani kendi bilgisayarımızda bu dosyaları çalıştırmak istiyorsak bunun için XAMPP, WAMP Server vb. aracı derleyiciye ihtiyacımız bulunmaktadır.

XAMPP Server hakkında daha fazla bilgi alabilmek ve indirmek için sayfamızı ziyaret edebilirsin: ardakaracayir.com/xampp-nedir-nasil-kurulur-nasil-kullanilir.html

PHP kodları aşağıdaki etiketler arasına yazılır ve yorumlanır.

<?php // PHP Açılış Etiketi
?> // PHP Kapanış Etiketi
<?php echo "Merhaba Dünya !!!"; ?>

PHP etiketlerini aynı şekilde HTML etiketleri arasında da kullanırız.

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
	<title>PHP Test Sayfası</title>
</head>
<body>
	<?php echo "Merhaba Dünya !!!";	?>
</body>
</html>

Yukarıdaki kodu derleyici aracılığı ile çalıştırarak test edebilirsiniz.

Yorum Yap

Not: Yorum alanı HTML kod desteklememektedir...
Gönder
Yorum gönderildi. Onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
© 2020 - Arda KARAÇAYIR | Freelance Web Developer