Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
HTML

Html nedir? Ne için ve nasıl kullanılır?

Html, web dünyasında sıkça karşılaşılan bir kavramdır. Html, internet sitelerinin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle web tasarım (internet sitesi) yapmaya başlayacaksanız ilk öğrenmeniz gereken html işaretleme dili olacaktır.

Html nedir?

Html dili (Hiper Metin İşaretleme Dili) HyperText Markup Language kelimelerinin harflerinden türetilmiştir. Html etiketleri ile kendi başına çalışacak bir program yazılamayacağı için programlama dilinden ziyade bir işaretleme dili olarak kabul edilir. 1989 Yılında Cern’de çalışan Tim Berners Lee isimli bir uzman tarafından geliştirilmiş ve açık kaynak lisanslı olarak kullanılma sunulmuştur.

Html kodları ne için ve nasıl kullanılır?

Html işaretleme dili küçüktür ve büyüktür işaretlerinin içine yazılan komutlarla kullanılır. Html etiketleri ikiye ayrılır. İlki dıştan kapanan <etiket></etiket>, diğeri içten kapanan <etiket/> şeklindedir. Bu etiketler internet tarayıcısı (Web Browser) tarafından yorumlanır ve görsel olarak ziyaretçiye sunulur. Güncel html sürümü HTML5 kullanılmaktadır. Html etiketleri ile yazmış olduğumuz sayfa uzantıları .html veya .htm şeklinde kaydettiğimizde browser üzerinde başarılı bir şekilde yorumlanır.

Örnek HTML sayfa etiketlemesi

<!doctype html>
<html>
    <head>
	<title>HTML Giriş</title>
    </head>
    <body>
	<p>Merhaba Dünya !</p>
    </body>
</html>
Yorum Yap

Not: Yorum alanı HTML kod desteklememektedir...
Gönder
Yorum gönderildi. Onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
© 2020 - Arda KARAÇAYIR | Freelance Web Developer