Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
HTML

H Etiketi nedir? Nasıl kullanılır?

H (Heading) Etiketi Nedir ?

H (Heading) Etiketi açılımından anlayacağınız gibi başlık etiketidir. Web sitemizde yayınlayacağımız bir makalenin ana başlık ve alt başlık kırılımlarının, arama motorları tarafından daha rahat anlaşılabilir olması için geliştirilmiş HTML etiketleridir. Heading Etiketleri <h1>, <h6> etiketleri arasında sıralanır ve dıştan kapanan bir etikettir.

Örn:
<h1>Başlık</h1>
 <h2>Alt Başlık</h2>
  <h3>Alt Alt Başlık</h3>
   <h4>Alt Alt Alt Başlık</h4>
    <h5>Alt Alt Alt Alt Başlık</h5>
     <h6>Alt Alt Alt Alt Alt Başlık</h6>

H (Heading) Etiketlerinin Kullanımı

H Etiketleri SEO (Arama motoru optimizasyonu) da en büyük rol oynayan etkenlerdendir. Sayfanın başlığı ve alt başlıklar olmak üzere arama motorlarına sitemizin içeriğini doğru anlama ve yorumlamasında yol gösterirler. Heading etiketleri kullanımında H1 etiketi sayfamızdaki makalenin ana başlığı için kullanılır ve her sayfa için sadece bir adet H1 Etiketi kullanılmalıdır. H2 Etiketleri ana başlığın alt etiketleri olarak ve diğer H Etiketleri ise bu kırılım hiyerarşisine uygun şekilde dağıtılmalıdır.

H Etiketi Kullanım Mantığı

Başlık etiketleri kullanımı sırasında dikkat etmemiz gereken özellikler, başlıkların çok uzun olmaması, net ve anlaşılabilir olması, birbirini tekrarlayan başlıkların olmaması ve anahtar kelimelerle doldurulmamasına özen gösterilmelidir.

Yorum Yap

Not: Yorum alanı HTML kod desteklememektedir...
Gönder
Yorum gönderildi. Onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
© 2020 - Arda KARAÇAYIR | Freelance Web Developer