Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Hizmetleri

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medyanın doğru kullanımı, firmanıza değer katarak hem satışlarınızı, hem de müşterilerinizle ilişkinizi geliştirir. Sosyal medya yönetimi kapsamında verilen hizmetler, markanızı en iyi nasıl bu platformlara taşıyabileceğinizi ele alarak, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinde hesabınızı nasıl yükseltebileceğiniz ele alınır.

Marka kapsamında hedef kitleniz, yaş grubu ve diğer unsurları ele alıyoruz. Böylece doğru ve etkili bir sosyal medya yönetimi garantisi veriyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi

Facebook ve Instagram Reklam (ADS)

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Facebook ve Instagram, her yaş ve cinsiyetten kullanıcısıyla reklam yapmak için en uygun alanları oluşturur. Doğru planlanan ve oluşturulan bir reklam ile hedef kitleye daha kolay ulaşabilirsiniz.

Detaylı bir şekilde sunduğumuz Facebook ve Instagram reklam ile markanız ve firmanız için uygun hedef kitle analizi yapıyoruz. Ardından doğru reklamcılık teknikleriyle, hedefinze ulaşmanız sağlıyoruz.

Facebook ve Instagram Reklam (ADS)

Dijital Pazarlama

İnternetin keşfi ve hızlı bir şekilde ilerlemesiyle beraber pek çok alanda ilerleme gözlemlenmiştir. Bunlardan en önemlisi, pazarlama yöntemleridir.

Gelenekselleşmiş pazarlama ve klasik medya ile yapılan eski tip pazarlama, globalleşmiş dünyamızda yetersiz bir hal almıştır. Bu kapsamda yeni gelişen dijital pazarlama kavramı, tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bununla beraber ülkemizde hala yeni olup, az bir kesim tarafından kullanılmaktadır. İnternet sitelerinden, marka değerlerine kadar kullanılan dijital pazarlama; bir firmanın kendisini, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmasını sağlamaktadır.

Yeni bir pazarlama yöntemi olan dijital pazarlama, firma kapsamında imal ettiğiniz ve sunduğunuz ürün-hizmetleri, elektronik ortamlarda tanıtmanıza imkan tanır. Bir firmanın dijital platformlarda pazarlama sürecini kapsar. Bu kapsamda en çok kullanılan kaynaklar internet, mobil platformlar ve sosyal medyadır.

Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada uzun süredir kullanılan dijital pazarlama, ülkemize henüz yaygın olarak kullanılmaktadır. Dijital pazarlama çağdaş tüm tanıtım yöntemlerini kullanmakta olup, bu nedenle bir firmanın hızlı şekilde ilerlemesini sağlar.

Dolayısıyla dijital pazarlama hususunu dikkate almayan ve böylece bir bütçe ayırmayan orta ve büyük kapsamlı firmalar, zamanla kendi sektörlerinde rakipleriyle mücadele güçlerini kaybederek, geri plana düşer.

Bu yeni yöntemi aktif ve doğru bir şekilde kullanmak, geleneksel yönteme nazaran daha geniş avantalar sunar. Zira teknoloji ve imkanlar her gün geliştiği için, klasik metotlar artık daha zor entegre edilir hale gelmiştir. Ancak dijital pazarlama, bugünün ve geleceğin her koşuluna dinamik, rekabetçi ve yenilikçi özelliğiyle uyum sağlar.

Dijital pazarlama şu alanlarda kullanılmaktadır:

 • Online broşür ve katalogları
 • Logo, font ve renk gibi marka değerleri
 • Etkileşimli araçlar
 • İnternet siteleri
 • Sosyal medya
 • Blog postları
 • Online PR çalışmaları
 • Videolar
 • Referanslar
 • Ürün açıklamaları

Her gün yeni gelişmelerin yaşandığı günümüzde, dijital pazarlama kullanım alanları da sürekli artmaktadır. Zira global çapta pek çok firma, rakiplerine nazaran en iyi ve hızlı nasıl müşterilerine ulaşacağını düşünmektedir.

Dijital pazarlama yaparken kullanılan teknikler,

 • İçerik pazarlama teknikleri
 • Sosyal medya araçları
 • Mobil araçlar
 • Site içi kampanyalar
 • Hedefleme

Şeklindedir. Bunların içerisinde içerik pazarlama teknikleri, firmanıza ve markanıza bir anlatım sağlar. Bu sayede müşterileriniz ürünleriniz ve hizmetlerinizden doğrudan haberdar olur. Bu nedenle içeriğiniz, açık şekilde mesajınızı iletmede yardımcı olabilecek herhangi bir araç olabilir. Resimler, haberler ve videolar bugün en çok tercih edilen içerik pazarlama teknikleri içindedir.

Ancak burada özgünlüğe dikkat etmeniz ve kopyalama yapmamanız gerekir. Unutmamanız gereken, taklitlerin her zaman aslını yücelteceği gerçeğidir. İyi bir içerik oluşturmak ve müşterilerin ilgisini çekmek istiyorsanız; etkili, paylaşılabilir, etkin ve özgün olması gerekir. Eğer paylaşalılabilir olursa, pek çok kişi çevresine de sizi tavsiye edecektir.

Dijital pazarlamanın içerisinde bir diğer unsur olan sosyal medya araçları, ürününüze bir insan niteliği verip, müşterilerin Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlarından sizi takip etmenizi sağlar. Ancak bunların hepsi farklı kullanım gayeleri taşır.

Eğer yazılı metinleriniz ağırlıklı ve resimler minimum olacaksa, Facebook sizin için güzel bir araçtır. Ancak tersi durumda Instagram’ı tercih etmeniz gerekir. Yanlış bir tercih, kendinizi de doğru tanıtamamanıza neden olacaktır.

Sosyal medya araçları global çapta kullanıldığı için, firmaların kendilerini ve markalarını tanıtması için mükemmel bir ortamdır. Pek çok iş yeri kendisini bu araçlara taşıyarak, etkili bir pazarlama aracı yakalamıştır.

Teknoloji çağında olduğumuz günümüzde bilgisayarlar artık olmazsa olmaz haline gelmiştir. Ancak hiçbir insan cihazın başında her gün olamaz. Ayrıca bilgisayar başında olmaları, sizi ziyaret edecek vakitleri olduğu anlamını taşımaz. Bu nedenle mobil araçlar, sizin için mükemmel bir seçenektir.

Akıllı telefonlar günümüzde her insanın vazgeçilmezleri arasındadır. Bunun getirdiği bir sonuç olarak pek çok uygulama geliştirilmiş, siteler de kendilerini mobil sürüme uyumlu hale getirmiştir. Ancak ülkemizde hala bu minimumdur. Eğer mobil araçlar kullanmazsanız müşterileriniz sitenizi kullanışsız bulacağı için kullanmayacaktır.

Dolayısıyla doğru yapılmış mobil araçlar 7 gün 24 saat kesintisiz destek vermenizi sağlar. Böylece firmanızın rekabet gücünü arttırak, üst sıralara taşır.

Eğer markanızı satmak istiyorsanız, bunun için çok sayıda yöntem ve strateji vardır. Bunlar belirlenirken tüketici davranışları ele alınarak, onlarda satın alım güdüsünü doğuran etmenlerden hareket edilir. Bunun en önemli ayağı ise site içi kampanyalar olur.

Yaş ve cinsiyet fark etmeden her insan, bir ihtiyacı olsun ya da olmasın ilgisini çeken bir ürün gördüğünde edinmek ister. Bu nedenle ülkemiz de dahil olmak üzere global çapta yoğun olarak tercih edilir. Site içi kampanyalar her ne kadar klasik bir seçenek de olsa, gelecekte de artarak devam edecek pazarlama stratejileri arasındadır.

Müşterilerinizi her zaman takip etmek istiyorsanız, internet ortamında kullanılan çerezler, sizi ziyaret eden ve ürünlerinizi inceyeleyen müşterileri hedefleme yöntemiyle belirlemenizi sağlar. Eğer reklamdan en iyi şekilde yararlanmak ve kendinizi tanıtmak istiyorsanız, çerezleri kullanmak yeterlidir.

Böylece bir kere bile ürününüzü görüntüleyen kişi, size ait diğer ürünleri internette farklı sitelerde reklam şeklinde görecektir. Bu sayede reklam ve tanıtım masraflarına girmeksizin, milyonlarca kullanıcıya erişmeniz mümkündür.

Klasik ve gelenekselleşmiş metotlar, günümüzde daha zor ve masraflı hale gelmiştir. Ayrıca bu yöntemlerle hem global pazarlara, hem de ülkemizde uzak coğrafyalara erişmek oldukça zordur.

Dijital pazarlama, sosyal medya ve internet üzerinden normal reklam ve tanıtım masraflarına göre daha az ücretle yapılır. Ancak ulaştığınız kitle ve gösterimden elde ettiğiniz verim kat kat yüksektir. Bu nedenle E-Ticaret kapasitesi geçtiğimiz 2020 yılında büyük bir seviye atlamış, firmaların dijital pazarlama sistemlerine geçişi hızlanmıştır.

Bu yöntemin daha az masraflı olması ve daha fazla kişiye ulaşması; aynı zamanda tasarruf etmenizi ve karınızı arttırmanızı sağlar.

Eğer bir markanız varsa ve büyütmek istiyorsanız, modern çağı önemsememe, yenilikleri takip etmeme ve uygulamama gibi aktivitelerin sizi sadece geriye götüreceğini büyük kayıplara neden olacağını bilmeniz gerekir.

Tüketicilere en iyi şekilde ulaşmak istiyorsanız, öncelikle onları analiz ederek, neleri önemsediklerini ve güvenilir bulduklarını bilmeniz gerekir. Bu bağlamda insanlar, markalaşmış firmaları daha güvenilir bularak, daha fazla kullanmaktadır.

Dijital pazarlama ve markalaşma böylece ayrılamaz bir ikili olarak karşınıza çıkar. Logo gibi unsurlarla markanızın değerini arttırmak, firmanıza ait bir sosyal medya hesabı, mobil uygulama gibi uygulamalar, size bir önem katarak, rekabet gücünüzü arttıracaktır.

Türkiye’de dijital pazarlama geçmiş yıllara ve dönemlere kıyasla oldukça ilerlemiştir. Ancak dünya ve özellikle Avrupa gibi gelişmiş bölgelerle karşılaştırıldığında hala yetersizdir. Buna rağmen ülkemizde her geçen gün dijitalleşen firmaların sayısı artmaktadır.

Bu pazarda yer almak, size sadece Türkiye’deki insanlara daha kolay ulaşmanızı sağlamayacaktır. Aynı zamanda büyük çabalar harcamadan, uluslar arası platformda tanınırlık kazanacaktır. Doğru bir dijital pazarlaşma, değerinizi arttırarak, kara geçirecektir.

WhatsApp'tan Mesaj Gönderin