Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
CSS

CSS nedir ? Ne işe yarar ?

CSS Nedir ?

CSS, HTML sayfalarının iskelet olduğu web dünyasının, onlara çeşit çeşit kıyafet olan işaretleme dilidir. CSS Dersleri serimizde size CSS'i temellerinden başlayarak ileri düzeye kadar anlatacağız.

CSS (Cascade Style Sheet), HTML sayfalarının görünüşünü, renklerini, arka planını, metinsel ifadelerin şeklini, sayfa iç yapısını, genişlik ve yükseklik gibi değerlerini düzenlemeye ve biçimlendirmeye yarayan bir işaretleme dilidir. CSS ile HTML sayfasında bulunan bütün içeriklere stil verebiliriz.

CSS'in ortaya çıkmasından önce, HTML sayfalarda karşımızda duran her şey, <tag> yani etiketlerin içinde bulunuyordu. Yazılara ait nitelikler, hizalamalar, arka plan renkleri, kenar ve üst boşluklar gibi tüm özellikleri HTML sayfası içerisinde dahili olarak tanımlamamız gerekiyordu. Bunun sonucunda ise ortaya kod kalabalığından başka hiçbir şey çıkmıyor, büyük projeler yapmak zaman alıcı ve maliyeti yüksek giderlere dönüşüyordu.

CSS'in tasarlanma amacı site içeriğinin (bilgi) ve görselliğinin (sunum), <kod>'lar çerçevesinde birbirinden ayrılmasıydı.

CSS Ne İşe Yarar?

Bir web sayfasının en önemli yönlerinden biri kolay ve hızlı yönetilebilir olmasıdır. Bu sebepten CSS ne işe yarar sorusunu cevaplayacak olursak; size muazzam bir hız ve kolaylık kazandırır. Dijitalleşen Dünya’da öne çıkmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan biri güncel kalmanızdır ve bunun için web sitenizi en hızlı şekilde güncellemeniz sizi ileriye taşıyacaktır.

Örneğin 100'lerce sayfadan oluşan bir web siteniz var ve sitenizde CSS kullanmıyorsunuz. Bu sitede ki bir font’un rengini veya direkt font’un kendisini değiştirmek istemeniz durumunda bütün sayfalarda bulunan gerekli <tag>'ları bulup font özelliğini değiştirmeniz gerekecek.

Fakat CSS kullanmanız durumunda sitenin CSS dosyalarında bu <tag> için oluşturulmuş seçicinizin bildirimini bulup, bildirim içerisinde bulunan değeri ve özelliği isteklerinize göre değiştirerek bunu en kolay ve kısa şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Seçici, bildirim, özellik ve değer terimlerinin detaylı açıklamasını ve örneklerini CSS’te seçiciler dersinde vereceğiz.


CSS Yapısı ve Syntax hakkında bilgi: ardakaracayir.com/css-yapisi-yazim-kurallari-syntax

Yorum Yap

Not: Yorum alanı HTML kod desteklememektedir...
Gönder
Yorum gönderildi. Onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
© 2020 - Arda KARAÇAYIR | Freelance Web Developer